piątek, 17 czerwca 2016

Równowaga PEH - Proteina, Humektant i Emolient.
Proteina-
 to nic innego jak białko, czyli budulec naszego włosa. Mogą mieć rożne rozmiary cząsteczek. Najmniejsze i najbardziej wnikające w strukturę włosa są proteiny hydrolizowane, największe zaś będą - te domowe.  Proteiny znajdziemy w jajkach, żelatynie, mleku.  Proteiny znajdziemy również w keratynie, która jest ostatnio bardzo popularna pod względem keratynowego prostowania włosów.  Jeśli w naszej pielęgnacji zabraknie keratyny, staną się one słabe, cienkie i na pewno będą się łamać. Musimy pamiętać aby proteiny stosować w umiarze, nie codziennie a 2-3 razy w miesiącu. 
 Proteiny należy stosować przy obecności humentantów, aby nie przesuszyć włosów.


Humektant -
   to substancja nawilżająca. Dba o nawilżenie naszych włosów poprzez utrzymanie wilgoci we włosie. Cząsteczka humektantów zbiera wszelkie cząsteczki wody. Jeśli nie dostarczymy jej zbyt dużo wody, lub nie zabezpieczymy włosów przed utratą wody emolientami, może ona zabierać wodę z naszych włosów lub skóry. Do humentantów zaliczamy: cukier, miód, jogurt, aloes, mocznik, itd. Jeśli w naszej pielęgnacji zabraknie humektantów, włosy będą po prostu suche i szorstkie. Jeśli zbyt często będziemy nadużywać humektantów, włosy będą zbijać się w strączki, będą wyglądać jak by cały czas były mokre. 
  Zatem aby stosować humektanty i by nie zaszkodziły włosom należy brać pod uwagę wmolienty.


Emolient -
    to substancja, która natłuszcza i chroni nasze włosy przed utratą wilgoci ale ich nie nawilżają. Uelastycznia i wygładza strukturę włosów, zabezpiecza je przed urazami mechanicznymi. Do emolientów zaliczamy przede wszystkim wszelkie oleje. Bez emolientów, nasze włosy będą słabe, nieelastyczne, będą się elektryzować i będą bardziej podatne na zniszczenia. Jeśli na bardzo stosujemy emolienty, nasze włosy zbijają się w strączki, są bardzo błyszczące, co wygląda jak by były nie świeże. 


     Wyżej możecie zobaczyć jak ważny jest każdy składnik w dbaniu o nasze włosy. Nie należy stosować każdego z nich wybiórczo. Należy obserwować włosy pod kątem tego, jaki składnik jest w danej chwili najbardziej potrzebny i tym właśnie karmić nasze włosy. Nie każdy włos lubi dużą porcję humektantów czy protein. Zatem uważajmy, by nie doprowadzić do przeproteinowania lub przenawilżenia.


Aby zacząć dbać o swoje włosy, musimy mieć poza szamponem olej, emolientową i nawilżającą odżywkę a proteiny możemy dostarczać naszym włosom poprzez domowe maseczki lub gotowe maski do włosów. Możemy również zmienić wartości poszczególnych składników w maskach czy odżywkach, dodając niektóre półprodukty.A w waszej pielęgnacji włosów trzymacie się zasady PEH? 
 Buziaki


10 komentarzy:

 1. Ostatnio tez o nich pisałam :-) trzy bardzo istotne filary pielegnacji włosów :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłam że o tym pisałaś, jednak nie chcę żebyś poczuła, że po prostu odgapiam pomysł na nowy wpis. Miałam napisany ten wpis w wersji roboczej, jednak czekał aż nadejdzie jego dzień :-)

   Usuń
 2. jeszcze nigdy nie słyszałam o tej zasadzie, staram się regularnie olejować i odżywiać włosy. mam nadzieję że dobrze mi to wychodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno dobrze wychodzi, olejowanie to moim zdaniem podstawa w pielęgnacji :-)

   Usuń
 3. Kurcze i znów więcej wiedzy która bardzo pozytywnie jest przeze mnie wchłaniana... Dzięki :)

  Pozdrawiam
  Sara's City

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę, bardzo się cieszę że mogę pomoc :-)

   Usuń
 4. bardzo przystępnie wszystko wyjaśniłaś, post dodaję do zakładek aby do niego wrócić gdy zacznę się zastanawiać czego potrzebują moje włosy

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie stosuje żadnych konkretnych zasad w pielęgnacji włosów, unikam po prostu kosmetyków które wiem że mi szkodzą. Fajny post, przydatna wiedza

  OdpowiedzUsuń